Konstrukcja domu – na czym nie trzeba oszczędzać?

Konstrukcja domu – na czym nie trzeba oszczędzać?

W ciągu poprzednich paru lat w naszym kraju o wiele wzrosło budownictwo domów jednorodzinnych, coraz to więcej takich domów mieszkalnych konstruują deweloperzy, więcej też jest tego rodzaju inwestycji osób indywidualnych, które zlecają budowę domu wykwalifikowanej ekipie budowlanej. Jest to możliwe z uwagi choćby na fakt, iż relatywnie taniej wolno wybudować osobisty dom w porównaniu do zakupu gotowego już mieszkania w obiektu wielorodzinnym w solidnej lokalizacji, szczególnie dotyczy to najogromniejszych miast naszego kraju.

Przed budową własnego domu z pewnością najważniejszymi zagadnieniami będzie odnalezienie należytej działki pod nasza idealna inwestycję i sprawdzenie, które projekty domów są dostępne – chodzi naturalnie o projekty już gotowe, proponowane w katalogach.

Jeśli okaże się, że dany projekt wybitnie nam odpowiada, jednakże nasze finanse są trochę za szczupłe dla zrealizowania oczywiście tej inwestycji, mamy do wyboru 3 wyjścia. Pierwszym będzie poszukanie rezerwy finansowej, by jednakże zrealizować dany projekt, jako najbardziej nam odpowiadający. Następne rozwiązanie to wybór innego projektu, takiego jaki będzie przedstawiał dom w niższej cenowo półce inwestycyjnej. Trzecia opcja to zostanie przy wybranym na wstępie projekcie, niemniej jednak obniżenie kosztów budowy naszego domu.

Wybierając to trzecie wyjście wypada jednakże pamiętać, że są kwestie, kiedy realizowana jest budowa domu, na jakich całkiem nie można oszczędzać – i tego powinniśmy bezwzględnie przestrzegać. Na pewno nie należy oszczędzać na jakości fundamentów, a więc beton do ich wykonania powinien być dobrej jakości, najprzyzwoiciej jest zamówić gotowy cement w przetestowanej na rynku firmie.

Na niektórych szczegółach, jak ogroczenie na czas budowy można – znacznie więcej na stopa betonowa. Kolejna sprawa to ocieplenie budynku – od tego będzie zależała termoenergetyczność domu, a w związku z tym przyszłe rachunki za jego ogrzanie. Nie wolno oszczędzać także na jakości poszczególnych instalacji, a w takim razie wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej czy gazowej – to będzie stanowić o stworzonym przez nas bezpieczeństwie, jako przyszłych użytkowników inwestycji i sprawnym funkcjonowaniu domu jako całości.

Redakcja