Podstawowe rodzaje betonu stosowanego w budownictwie
Wielu osobom będzie się wydawało, że wylanie betonu to łatwa i szybka czynność podczas budowy domu. Tymczasem w praktyce wcale to takie proste nie jest, ponieważ beton występuje w kilku rodzajach, i wybór właściwego jest bardzo ważny dla późniejszej eksploatacji obiektu. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że poszczególne betonowe mieszanki dysponują różną wytrzymałością, i nie można pozwolić sobie na to, żeby użyć gorszej niż przewiduje to projekt. Betony można dzielić ka kilka różnych kryteriów, jednym z nich jest objętościowy ciężar.
Bazując na tego typu podziale można wyróżnić beton ciężki, zwykły i lekki. Lekkie betony wytwarza się z lekkich materiałów, typu beton komórkowy czy odpowiednie kruszywa, a jego ciężar nie powinien przekroczyć 2000 kg/m3. Betony które ważą od tej wartości do około 2600 kg/m3 są nazywane zwykłymi betonami. Jest to wykorzystywany najczęściej rodzaj betonu, używany powszechnie do budowy fundamentów, stropów czy innych elementów konstrukcyjnych.
Z powodu posiadanych właściwości nie nie powinno się go wylewać w zimie, ponieważ przy niskich temperaturach ulegnie rozwarstwieniu czy pęknięciu. Do jego produkcji najczęściej stosuje się naturalne kruszywa, takie jak piaski, żwiry czy kamień bazaltowy. Betony ciężkie są rzadko używane w normalnych zastosowaniach, stosuje się je na przykład jako skuteczne osłony przed promieniowaniem jonizującym. Najważniejszymi składnikami wszystkich betonów są woda, cement i kruszywa, a w wielu odmianach stosuje się także specjalne dodatki, które poprawiają plastyczność, wytrzymałość i inne właściwości.
Wymienione składniki trzeba dobrze wymieszać w celu uzyskania jednorodnej mieszanki, która później wylana zostaje w wyznaczone miejsce. Podczas przygotowywania betonu bardzo ważne jest to, aby otrzymać odpowiednią konsystencję, która pozwoli na dobre rozlanie, a równocześnie zapewni niezbędne parametry techniczne. Jeżeli chciałby się czegoś więcej dowiedzieć na ten temat, to w wyszukiwarce może podać hasło ile wylewki z worka 25 kg i przejrzeć otrzymane wyniki.
+Tekst Sponsorowany+